24 травня було проведено тристоронній семінар на тему: "Валідація Національного профілю з безпеки та гігієни праці

24 травня в рамках проекту ЄС-Моп "Зміцнення адміністрації праці з метою покращення умов праці і подолання незадекларованої праці" було проведено тристоронній семінар на тему: "Валідація Національного профілю з безпеки та гігієни праці. Результати аналізу відповідності аціонального законодавства ряду директив Європейського Союзу з безпеки та гігієни праці і трудових відносин" за участі Голови Держпраці Романа Чернеги, Менеджера Проекту ЄС-МОП Антоніу Сантуш, Національного координатора МОП в Україні Сергія Савчука, Генерального директора директорату норм та стандартів гідної праці Мінсоцполітики Юрія Кузового, керівника відділу економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Хуани Мера-Кабелло, заступника керівника секретаріату Комітету Верховної ради України з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Данила Бондаря, керівників та членів робочих груп з розроблення таблиць відповідності Наталії Віжул (Держпраці), Людмили Харчук (Держпраці), Олександра Ігнатова (Держпраці), та Лариси Сербінової (Національний науково-дослідний інститут промислової безпеки та охорони праці), представників Міжнародної організації праці, організацій профспілок і роботодавців України.

Семінар розпочався з вітального слова модераторів Сергія Савчука та Сергія Кузового, Менеджера Проекту Антоніу Сантуш, Голови Державної служби України з питань праці Романа Чернеги, та керівника відділу економічної співпраці, соціального та регіонального розвитку Представництва ЄС в Україні Хуани Мера-Кабелло, які наголосили на тому, що що тісна співпраця з міжнародними проектами, колегами з провідних європейських країн надали можливість запровадити нові підходи до розв’язання проблем у сфері безпеки, гігієни праці та трудових відносин, розробити інноваційну концепцію реформування системи управління охороною праці в Україні, активізувати процес імплементації положень директив ЄС в українське законодавство.

Антоніу Сантуш представив на обговорення Національний профіль з безпеки та гігієни праці, який містить опис нинішньої системи БГП в Україні, аналіз її сильних і слабких сторін, а також рекомендації щодо її вдосконалення. У документі сформульовано основні принципи, серед яких перехід від існуючого низькорівневого підходу до безпеки і гігієни праці, основаного на неминучості ризиків, до високорівневого і проактивного підходу на основі методики управління ризиками; оцінка і запобігання ризикам; оптимізація кількості правових актів; широка інформаційно-роз’яснювальна робота; відповідальність роботодавців за забезпечення безпеки та здоров’я працівників у всіх аспектах, пов’язаних з роботою, і на всіх етапах виробничого процесу. Він також окреслив аспекти національної системи попередження професійних ризиків, що представляє певну мережу сфер і одиниць: інспекція, регулювання, ліцензування, сертифікація, стандартизація, дослідження, навчання, інформування, консультація і участь, технічні служби превенції, медичний нагляд.

На перших етапах реалізації даного Проекту було здійснено ґрунтовний аналіз ступеня відповідності національного законодавства з БГП і деяких аспектів трудових відносин директивам ЄС, зокрема рамковій директиві 89/391/ЄЕС, 89/654/ЄЕС (робочі місця), 2009/104/ЄЕС (робоче обладнання), 89/656/ЄЕС (ЗІЗ), 2003/88/ЄС (робочий час) і 91/533/ЄЕС (обов'язок інформування).

На семінарі було представлено результати опрацювання матеріалів та нормативних документів з висвітленням нагальних проблем, з якими зіткаються члени робочих груп у робочому процесі. Кожна з перерахованих раніше директив була представлена окремо членами робочих груп у вигляді презентацій.

Учасники ознайомилися з таблицями відповідності з рекомендаціями експертів щодо кожної директиви. Відбулася відверта та плідна дискусія стосовно способів імплементації директив.

Наразі робота продовжується, усі зацікавлені запрошуються до активної участі у процесі нормотворення.